شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق
مرتبه
تاریخ : دوشنبه 13 شهریور 1396

گابیون (مصالحی کهن برای معماری مدرن) + تصاویر

Urban-furniture (Copy).jpg


گابیون چیست و چه کاربردهایی دارد؟
تورسَنگ (نام‌های دیگر: سَلّه‌اندازی، تور سنگی، گابیون) در مهندسی عمران، قفسی توری را می‌گویند که درون آن را از قلوه‌سنگ و قطعات مختلف پر می‌کنند و تعدادی از آن‌ها را به صورت خشکه‌چینی روی هم قرار می‌دهند تا از ریزش دیواره خاکی جلوگیری شود.
در قدیم نیز تورسنگ را به شکل سبد استوانه‌ای شکل بدون ته می‌ساختند که از خاک پر کرده و برای جان‌پناه بکار می‌بردند.در قدیم به این کار سَلّه‌اندازی نیز می‌گفتند. سله واژه‌ای بود که برای زنبیلها و سبدهای بزرگ به‌کار می‌رفت.14733145_1789124511336055_8423863827459735552_n (Copy).jpg

گابیون چیست؟

گابیون از واژه‌ای ایتالیایی برگرفته‌شده، و به معنای قفس بزرگ است، درواقع به جعبه‌هایی قفسه‌ای و فلزی اطلاق می‌شود که داخل آن را با سنگ و یا شن پرکرده و در مصارف مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد.

20167730 (Copy).jpg


AAEAAQAAAAAAAAUNAAAAJGQ5Yzc4OWY4LTRkZDEtNDliZS05NmIxLWRhNWViODM3YzM0ZA (Copy).jpg

کاربری گسترده گابیون

مواد و مصالح امروزی ترکیبی از تکنولوژی با مواد و مصالح قدیمی بوده که هر یک به شیوه‌ای خاص مورداستفاده قرار می‌گرفته‌اند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی از همان مصالح قدیمی در شکلی دیگر و به‌صورت هوشمندانه‌تر استفاده می‌شود. گابیون نمونه‌ای از این استفاده هوشمندانه است.
به‌طور مثال درگذشته ساروج مورداستفاده قرار می‌گرفته که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ترکیب آن با ساروج محصولی به نام سیمان پدید آمده و به شیوه‌ای هوشمندانه محصولی بهتر و با کارایی بیشتر تولیدشده است.
گابیون نیز یکی از محصولات قدیمی است که از دوران قدیم به‌جای مانده و هم‌اکنون در چند تغییر کوچک نیز با همان کاربری قدیمی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

موارد-استفاده-گابیون-8 (Copy).jpg

از گابیون در مهندسی سازه همچون: سدسازی، پوشش کف آبراهه‌ها، موج‌شکن، مقاوم‌سازی بناهای سست، مهار دیوارهای سنگی، به‌عنوان فنس و حفاظ و … و درراه سازی به‌منظور جاده‌سازی، مهار سنگ‌های متمرکز بر راه‌ها استفاده می‌شود. گابیون‌ها در ایجاد دیوارهای محافظ و یا دیوار حائل، محوطه‌سازی، نماسازی، مبلمان شهری و … نیز نقشی بزرگ ایفا می‌کنند.
همچنین گابیون‌ها در ساخت ساختمان‌ها نیز کاربرد داشته و برخی از این نوع ساختمان‌ها تماماً بر اساس گابیون ساخته‌شده و به‌طور کامل بار ساختمان را بر دوش می‌کشند. گابیون‌ها امروزه برای تزیین و زیبایی در نمای خارجی ساختمان‌ها نیز کاربرد داشته و خصوصاً در مراکز تجاری از دیوارهای گابیونی استفاده می‌شود.
اما استفاده از گابیون به همین‌جا ختم نشده و قطعاً شما نیز بارها دیده‌اید، مبلمان شهری و سنگی که از گابیون‌ها ساخته‌شده و بسیاری از عناصر تزیینی دیگر که توسط آن‌ها زیبایی خاصی به چهره‌های شهری داده‌شده است.

موارد-استفاده-گابیون-6-470x300 (Copy).jpg

مشخصات فنی گابیون
نوع مفتول: گالوانیزه گرم
قطر مفتول: ۲.۵ الی ۵ میلیمتر
چشمه گابیون: شش ضلعی  8×8 ، 8×10 ،10×12
چشمه گابیون 5×6 مخصوص کف آبراهه ها
عرض رول ها: 1- 1.5 - 2- 2.5  و 3 متر

انواع توری گابیون
گابیون Gabion فلزی و گابیون روکش دار (توری سنگی) ساخته شده از مفتول آبکاری گالوانیزه گرم که نوعی سبد سیمی با مقاومت بسیار بالا در مقابل فشارهای مستمر توده های خاک،سنگ و فشار حاصل از جریان و موج های آب با بافت فیزیکی شش ضلعی و پیچش سه لایه که همین امر توری گابیون را در مقابل ترک خوردگی مقاوم می سازد.

tori-hesari-PVC4-fenceiran.ir_ (Copy).jpg


chain-link_fencing (Copy).jpg

image-A5CB_4E1EB8E2 (Copy).jpg

گابیون روکش دار (توری سنگی)


folding_wire_mesh_cage (Copy).jpg

گابیون Gabion فلزی
life3 (Copy).jpgsetavin_1872_1474013284 (Copy).jpg


Stone-Wall-Designs-Without-Concrete-That-Put-Outstanding-Decoration-To-You-Outdoor-633x475 (Copy).jpg


pro-5 (Copy).jpg


موارد-استفاده-گابیون-2 (Copy).jpg


گابیون Gabion فلزی


شرکت مهندسی شهران سازه آفاق , با هدف ارتقاء سطح کیفی و پیشبرد صنعت ساختمان با استفاده از تکنولوژی های مدرن , مصالح و متریال های نوین , آماده همکاری در تمامی زمینه های مربوط به ساختمان سازی اعم از طراحی و نظارت , طراحی محوطه و فضای سبز , سازه و تاسیسات ,طراحی داخلی و نما , مرمت و بازسازی  و مشارکت در ساخت می باشد


1.PNG
طبقه بندی: متریال های مدرن، 
برچسب ها: مصالحی کهن برای معماری مدرن، تورسَنگ، مشخصات فنی گابیون، انواع توری گابیون، نمایشگاه مصالح ساختمانی، شرکت طراحی شهران سازه آفاق، مشارکت در ساخت،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ