تبلیغات
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق - معماری ساختمان تجاری اداری ترمه در همدان+عکس
شرکت مهندسی شهران سازه آفاق
شرکت حقوقی طراحی و نظارت شهران سازه آفاق

طراحی و معماری ساختمان تجاری اداری ترمه در همدان+عکس

39806_453 (Copy).jpg


لمس حس نوستالژی در پیچ و خم‌‌های آجری

همدان یکی از شهرهای تاریخی کشورمان است، که با طراحی منحصربه‌فرد شهری‌اش، هم‌چون نگینی در غرب می‌درخشد. ساختمان اداری تجاری ترمه، که چند سالی است در این شهر ساخته شده، مورد توجه معماران داخلی و خارجی قرار گرفته و جوایزی را هم به خود اختصاص داده است.

post_large_632_2_1 (Copy).jpg

سقف موج‌دار آجری ساختمان ترمه در همدان، به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توان هم بر روی آن راه رفت و هم برای نشستن از آن استفاده کرد. این بنا یک ساختمان چند‌ منظوره است، که بین بلوارهای مجاور ارتباط برقرار می‌نماید. در طراحی این سازه از پارچه‌ی دستبافت سنتی ایرانی "ترمه"‌، الهام گرفته شده است. این ساختمان دارای یک واحد تجاری در طبقه‌ی همکف و چند دفتر اداری در طبقه‌ی بالا می‌باشد. شکل سقف موجدار ساختمان به گونه‌ای، که به پیاده‌رو می‌رسد. فضای واحد تجاری به شکلی است، که عابران را به ورود به ساختمان ترغیب می‌کند. دیوار این ساختمان، با دیوار ساختمان‌های مجاور هم‌ سطح می‌باشد.


یکی از طراحان این ساختمان می‌گوید: "من سقف را به عنوان راه‌پله توصیف نمی‌کنم، چون پله‌ها عناصری هستند که تکرار می‌شوند، اما این عنصر حالات، کیفیت و پویایی متفاوتی نسبت به پله دارد و افرادی که از آن بالا می‌روند متوجه این موضوع می‌شوند. افراد می‌توانند بر روی آن بنشینند، یا مثل یک حیاط کوچک برای تفریح از آن استفاده نمایند. پله‌ها تنها یک کاربرد دارند، اما این عنصر دارای کاربرد‌های مختلفی است." سقف بیرونی آجری از سطح زمین بالا می‌رود و با پیچیدن به سمت بالا، تشکیل یک شکاف عمودی را می‌دهد، که از طریق آن نور طبیعی به طبقه‌ی فوقانی می‌‌رسد. این دهانه‌ها به اندازه‌ی کافی باز هستند، که روشنایی روز را دریافت کنند و به اندازه‌ی کافی بسته هستند، که فضای داخلی را در برابر شرایط متغیر آب‌و‌هوایی شهر همدان حفاظت کنند. یک راه ورودی دیگر به ساختمان، در گوشه قرار گرفته که ارتباط مستقیمی بین فضاهای پارکینگ، قسمت اداری، تراس و پشت‌بام  برقرار می‌کند.پشت بام این ساختمان، در اختیار قسمت اداری است و می‌توان از آن برای تفریح یا حتی برگزاری مهمانی‌های کوچک اداری استفاده نمود. در این فضای کوچک حیاط مانند، چندین درخت هم کاشته شده که به زیبایی این ساختمان افزوده‌اند. نمای این ساختمان بطور پیوسته از آجر پوشیده شده، که این آجرها با شیوه‌های محلی و سنتی چیده شده‌‌اند. چون این روزها اکثر ساختمان‌ها با نمای مدرن ساخته می‌شوند، چنین نمای چشم‌نوازی برای افراد حس نوستالژیکی را القا می‌کند.

post_multiple_632_4_4 (Copy).jpg
  
post_large_632_1_1 (Copy).jpgطبقه بندی: اخبار معماری، 
برچسب ها: طراحی ومعماری، ساختمان اداری، ساختمان تجاری، ساختمان اداری تجاری ترمه، همدان، آثار معماری ایران، شهران سازه آفاق،
ارسال توسط مهدی علیزاده
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی

قالب وبلاگ